Empire State Building

11. ledna 2007 v 20:35 | Martin |  Budovy
Budova Empire State Building je srdcem Manhanttonu. Je vysoká 320 metrů (86 pater) a byla postavena v roce 1931. Stavba trvala 18 měsíců a skládá se jak známo z mramoru, bohaté žuly a ocely. Budova byla do roku 1972 nejvyšší stavbou v New Yorku, přišla o ní díky World Trade Center, které po tragických událostí v roce 2001 zase přenechala Empire State Bulding nejvyšší.
Každým rokem zde projde 3,5 miliónů návštěvníků. V budově naleznete dvě restaurace, Sushi Bar, tři malé restaurace, poštu, dvě banky a plno nočních akcí. Pro rodiny je zde Skydire nebo-li nezávislá helikoptéra nebo kino. Budovu lze nalést ve filmu King-Kong. Slouží zde mnoho koncertů či valentýnských svateb, které jsou už předem rok zarezervované. Empire State Building patří jako jeden z nejokázalejších pohledů.
Historie
Stavba Empire State Building vyvolala v USA honosnou pozornost. Budova soupeřila o nejvyšší bod New Yorka s mrakodrapem Chrysler Building. Samotná stavba začala 22.ledna 1930. V průměru jedno patro bylo vytvořeno za 2 týdny. Měla to být rychlostní stavba, to hovoří za vše, že například okenní rámy se výraběly v továrnách a skládaly se teprve namístě ESB. 60 tisíc tun ocely bylo přivezeno z mlýnu z Pennsylvánie, které byly daleko 310 mílí.
William Lamb, architekt u firmy Shreve, Lamb & Harmon byl vybrán k designu stavby. Jeho design byl ovlivněný dalším významným architektem Elielem Saarinenem. Právě on vymyslel jednoduchost stavby. Čisté, tyčící se linky ho inspirovaly k modelu plánu ESB.
3.října 1930 bylo dokončeno 88 pater. Poté následující podlahy vzala ocel a hliník. V roce 1945 v době II. světové války narazilo v mlze armádní letadlo do 79.patra.
Fotky ze stavby budovy:
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Lucig Lucig | Web | 11. ledna 2007 v 21:39 | Reagovat

čauvec Je to tu suer. Jinak jasně že spřátelím. Něco ti udělám za spřátelení tak ke mě kdyžtak mrkni

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama